{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Min tørretumbler skal tilsluttes en kontakt. Den skal løftes ned af vaskemaskinen og løftes op igen. 800 kr.
  • Ophæng af 2 spejle + en lampe 1.090 kr.
  • Strøm under min vask 750 kr.
  • Opsætning af svævehylder og billeder 500 kr.
  • Mit toilet tager ikke nok vand ind 1.200 kr.
  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Jord
  • #1   2. feb 2024 En måde at lave jord forbindelse til hifi anlægget
    Køb 1 eller flere jordspyd som bankes ned i haven tæt på der hvor den skal gå ind i huset og før så en almindelig installations ledning frem til anlægget hvor den enten monteres via stelskruen på forstærkeren ellers må du skrue en skrue ud af kabinettet og monter den der (her skal du så bare sikre dig en har forbindelse)
    har du en 230v udtag der er til anlægget så kan du jo også udskifte udtaget til en med jord og fører ledningen direkte til den


  • #4   12. feb 2024 Hej Poul S.

    Så længe du ikke har støj på din 230 Volt forsyning, så så vil du ikke kunne høre forskel. Det er efterhånden også mange år siden, at EMC direktivet blev indført i EU. Dermed er alt elektrisk udstyr internt dæmpet, så det ikke sender støj ud på forsynings nettet.

    Men der kan jo opstå fejl på udstyr, så det ikke er støjdæmpet mere, eller hvis naboen har arvet en gammel Nilfisk støvsuger. Så er der behov for en effektiv jord forbindelse!

    Hilsen Tommy.


Kommentér på:
Jord

Annonce