{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.347 visninger | Oprettet:

NAD 375BEE {{forumTopicSubject}}

Hej jeg har en nad forstærker, som er sat til et par Dali 850, sættet er ca tændt 8 timer om dagen. Mit problem er at forstærker bliver meget varm, ved godt de bliver varme, men synes den bliver for varm, i forhold til andre forstærkere jeg har kørt på 850. Så jeg vil gerne høre, om der er nogle der har en løsning?

Tak for svar på forhånd.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af køkken opvask og vasket gul i lille gang og køkken 310 kr.
  • 2 times rengøring i dag senest 17:00 500 kr.
  • Jeg skal bruge en låsesmed til et skab 400 kr.
  • Ca 20 kvm væg med standhaftig tapet 2.500 kr.
  • Gummimåtter, bundmåtter, hjulkapsler, stålfælge med dæk. 1.200 kr.
  • Ophængning af spisebordslampe i betonloft i 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  NAD 375BEE
  • #1   2. jun 2016 Det er meget forskelligt, hvor varme forstærkere bliver.
    Jeg har haft nogle der blev så varme, man nærmest kunne bruge dem som brødrister. Og andre der dårlig nok kom over rumtemperatur.
    Så det eneste jeg kan komme i tanke om, var måske at rykke forstærkeren en hylde ned. Så den varme luft, har lidt nemmere ved at komme væk.
    Gør det ingen forskel, kan man jo altid flytte den tilbage igen.


  • #2   2. jun 2016 hej tror ikke på at du kan gå nogle ved det ,har selv en stor forstærker,der blive meget varm,har i min stue ca 26 g nu ,måske en god ide er at forstærker komme op ved PLADESPILLERE og giver måske mere luften og rykke PLADESPILLERE ned mvhper

Kommentér på:
NAD 375BEE

Annonce