{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Musikanlæg Mit Setup version 20.000 ca. 50000

1.949 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen av-enhed er oprettet og stemt ind. Opret din egen av-enhed

Henning P
Mand | 50 år | Oprettet: 22. feb 2019


Musikanlæg Mit Setup version 20.000 ca.

Prisklasse:
50000
Forstærker/reciever:
Musical Fidelity M6Si fra 2015
Et monster af en forstærker, der bare levere.!
Tuner
YAMAHA WXC-50 streamer (indkøbt nov. 2020)

Streameren er koblet til en
NAD M51 DAC som er koblet med XLR balanceret kabler til forstærkeren
Cd-afspiller
Teac VRDS 10 Ombygget med ALT fra LC audio
Ny Clock, PSU til Clock osv. Skal dog lige tjekes efter HVAD det er for dele, da LC audio lavede flere forskellige opgraderinger til denne cd

Pladespiller
Technics SL-1210 mk2 Opgraderet og ny renoveret. Der er monteret nye phono kabler (fra GLD), jord ledning, støv pakninger på faderen, op smøring af lejer, rensning, og smøring af højde justeringen i den. og phono kablet er fra en GLD alle dele er originale TECHNICS.
Båndoptager
Står PT ned pakket i kælderen, men mener det er en TEAC?
DVD/Video
PS3 160 Gb som ny, og købt sommeren 2020 den er 8 år gammel eller deromkring, men har stort set aldrig været brugt.
Højttalere
IMPOT.DK igen som jeg har spurgt ved hvor de kommer fra, eller hvem som har bygget dem. (info/kontakt til bygger/beviser søges!!!!)
De har fået navnet De Røde Baroner, og de spiller helt fantastisk.!
De slår UDEN!! problem de Triangle Australe EZ jeg havde inden, og andre højtalere jeg har testet. Og en masse andre de har været oppe imod.

Spec. på dem er

System Description: Three-way Full-range System
Driver Units: 1" High Frequency Driver
6.5" Mid-range Frequency Driver
10"x2Low Frequency Drivers
Frequency Response: 34Hz-21KHz
Sensitivity: 91dB/Watt/1M
Nominal Impedance: 6 ohms
Power Handling: 30W-250W
Cabinet Dimension(HXWXD): 1180x320x380mm/46.5x12.6x15inch
Net Weight: 38kg/83.6LBS/Pcs

De Spec. er nok ikke helt forkert, da de spiller voldsomt dybt.
Og de er super detajeret.

De vejer originalt 31 kg (på min badevægt), men efter isolering, og lyddæmpning vejer de 41,5 kg

Opgraderet Med nye Dayton Audio Terminal plade, og kontakter
Nye interne kabler fra inakustik
Isoleret/lyddæmpet med Biltema asfalt plader (4mm) og 24 mm (3x8mm) jantzen audio dæmpe martiale ("hunde tæpper")

Nye delefilter er færdig bygget og kan ses i galleriet
TV/Projektor
SONY KDL-40NX800 Super fint billede. og var gratis. :-)
Ekstra udstyr
Kablerne er.
coax kabler = XLO Ultra / Tara Labs
Phono/RCA kablerne = TARALABS + OEHLBACH
XLR Balanceret kabler= Analysis Oval Silver plus 1,5 meter
RCA til 3,5 mm jackstik = Jenving SUPRA kabel
HDMI kabler = Jenving SUPRA kabel
OPTISK Kabel fra TV = Jenving Supra
Højtalere kabler = Inakustik LS1102 (IA-SL1102T3)
LAN Kabel = Chord Shawline lan streaming 5 meters

Strøm kabler er.
Til forstærkeren + DAC =XLO
Fra stikkontakten i vægen= Isotek Initium evo 3 i 3,5 meters udgave(special lavet til mig)
Stikdåse = Isotek Venus Evo3

Lysstyring = Google, og en Deltaco power plug og 3 led strip som sidder stripset fast på rackets profiler

NAS server = SYNOLOGY DS218+ 8 TB

Netværkskabler = CAT.6E i hele huset

Fiber internet = 250/250 m/bit.
Bemærkninger
"TV bænken" Er to Montana skabe med maghony låger

Hifi racket er et TARGET rack
Kommentér på:
Musikanlæg Mit Setup version 20.000 ca.
  •   6. jan Ja det lyder bedre. MEEEEEN! hvis jeg skulle lave et til, så ville jeg nok ikke købe Jantzen "de røde" caps. men de sorte cross caps i stedet for.

    Mine enheder i højtalerne er jo ikke super high end. Så derfor er det lidt overkill med de komponenter jeg har købt.

    Men nu ved jeg jo at ihvetfald at delefilteret er opdraderet til noget nær de bedste komponenter der er.


  •   6. jan Det lader til at det var det værd med en investering i delefilter og god pris må man sige.
    Lidt oprydning skadwr ikke altid, racket har fået et metr clean look.


  •   4. jan Jeg har også ryddet op i racket, så der ikke var så meget rod på bund hylden. De smarthome ting og LAN switch som der var på den hylde, er nu flyttet om på bagsiden af mit TV.

  •   4. jan Så blev de nye delefilter klar. og efter maaaaaaaaange timers lytning er jeg nu tilfreds lige pt. smiley

    Jeg har ændret 2 modstande i delefilteret i forhold til det orginale. Dette fordi at de her komponenter jeg har brugt nu lyder anderledes end de originale på trods af at de har samme værdier.

    Så nu har jeg sammen med en ven, lyttet os frem til det lybillede som jeg ville have og vi har fået en meget bedre sammenhængning i lydbilledet.

    Før var bassen meget dominant og mellemregisteret var for langt fremme, så det var som om at sangerne sad på knæet af én.
    Det er nu justeret så alt ligger mere på linje med hinanden.

    Jeg har også flyttet terminal pladen ned i bunden, dette for at mindske "trækket" i de tunge højtalere kabler.
    Det gamle hul er afblændet med en 4 mm tyk kulfiber plade. Den gir sig ikke!
    Der er også kommet en tynd skumliste på bagsiden af den kulfiber plade så der ikke kommer noget falskt luft ud.

    På billederne kan man se det to nye delefilter + et af de originale filter.
    Original filteret vejer 354 gram. de nye filter vejer 2300 gram pr side.!!!
    Så det er noget af monter af et filter jeg har lavet.

    Prisen for denne opgredering er ca 4200 kr så 2100 kr pr side.


  •   16. okt 2024 Det lyder godt, så er du et skridt nærmere dit drømmesetup smiley

    Kigger man rent på specs, så skulle man tro at mine burde kunne gå dybere, er dog blev klogere med alderen at det ikke nødvendigvis er tilfældet, så mange andre faktorer spiller en rolle og et er forstærkeren, rummet (med akustisk tilpasninger) noget andet er kvaliteten af lydoutputtet og sikkert mere smiley

    Jeg lytter en del til rock og gerne klassisk rock og der gør en SVS med lukket kabinet underværker, det giver enorm dynamik og ikke kun helt i dybden, men også i mellemtone niveauet, de SVS'ere i lukket kabinet er hurtig og kontant i deres levering.

    Hehe Cervin Vega var jeg også engang fan af, dog har jeg ikke ejet et sæt selv. I dag vil de bare ikke passe ind i min stil, hverken arkitektonisk eller rent lydmæssigt, som er det væsentligste.






  •   16. okt 2024 nu er mine delefilter dele endelig på vej. de har lige været på en mindre omvej.

    Tro mig sub. det behøver jeg absolut ikke... alle som har lyttet på dem, siger at "de er meget bas tunge og har lidt for meget bas" men man kan ikke få for meget bas... smiley smiley smiley smiley smiley siger jeg som gammel DJ og cervin wega ejer.


  •   16. okt 2024 Det er ikke så ringe endda at du har haft muligheden for at omgås folk med god viden inden for lyd, det hjælper en et stort skridt på vejen.
    Det bedste værktøj til at prøve sig frem med er til syvende og sidst øerne smiley

    Det bliver da spændende om det lykkedes dig at bygge nye delefiltre med større succes end de originale.

    Har du en subwoofer eller overvejet det i forhold til at få det ekstra kick, når der bliver sparket til stortrommen?

    PS. Fik endelig opdateret mit galleri.. puha det er svært med billeder



  •   16. okt 2024 Spec. er nu lagt ind i teksten smiley smiley

  •   16. okt 2024 Hej er hvad jeg har af info på dem.

    Specifications:
    System Description: Three-way Full-range System
    Driver Units: 1" High Frequency Driver
    6.5" Mid-range Frequency Driver
    2x10" Low Frequency Drivers
    Frequency Response: 34Hz-21KHz
    Sensitivity: 91dB/Watt/1M
    Nominal Impedance: 6 ohms
    Power Handling: 30W-250W
    Cabinet Dimension(HXWXD): 1180x320x380mm/46.5x12.6x15inch
    Net Weight: 38kg/83.6LBS/Pcs

    Så de er ret store, og de spiller dybt.!


  •   12. okt 2024 Hvor store er de basenheder og mellem tonen smiley

  •   12. okt 2024 Det hele kommer af at jeg har haft en masse mennesker med rigtig god viden til at lytte på systemet. og så set masser af videoer på tuben.

    jeg har ikke fået udmålt højtalerene, men har bare prøvet mig frem, og tænkt ud fra hvad andre har gjort, at det nok er en god start.

    Lyd isoleringen/dæmpningen af kabinetterne har gjort at bassen er strammet op, og mellemtonen mere klar og præcis.

    Men der er ingen udmålninger, eller noget andet der har vist at jeg skulle gøre sådan og sådan. jeg har bare prøvet mig frem. smiley

    Men delefilterne er det sidste jeg laver ved højtalerene. Og der er kun 2 grunde til at jeg gør det og det er, at 1 der sidder billige komponenter i de originale delefiltere. Og 2 de er fra 2006, så ville gerne opdateret de caps, og modstande der sidder i dem, da de er det billigste og værste man kan sætte i en højtalere.

    Så der bliver lavet helt nye delefiltere.

    Har haft lavet nogle forskellige versioner af nye delefiltere, men de var ikke med de rigtige værdier, så det lød godt men også forkert på samme tid. Det var dyre, men dog gode lære penge, og jeg kan bruge nogle af komponenterne til de nye filter bla. de caps jeg har købt. Og det er en god ting fordi det er dem der koster kassen og giver størst lyd forbedring

    Så lige pt sidder de originale delefiltere i dem, og det lyder tæske godt.


  •   12. okt 2024 Man kan godt se at der er sket lidt lækkert med systemet siden sidst og de baroner ser ud til at kunne performe lækker lydoplevelse. Du har fået lavet lidt opgraderinger til højtalerne, hvordan kom du på de løsninger og er du blevet godt tilfreds med resultatet?

  •   12. okt 2024 Så er mit anlæg info opdateret. Sikkert noget jeg har glemt. smiley smiley

    Men i store træk er det det som er inde PT.


  •   12. okt 2024 Mit system er HELt anderledes i dag end på billederne. Der er sket STORE forandringer.
    Så store at jeg har overvejet at lave en helt ny tråd.
    Da det er en interressant rejse, jeg har haft med de røde baroner, jeg jeg kalder de højtalere.

    Jeg tror ikke at der er en eneste ting der er tilbage udover højtalerene som også er forandret kraftigt!.
    Det tager bare laaang tid, at lave en ny beskrivning og en ny tråd.


  •   11. okt 2024 De er satme lækre de højtalere, ikke bare lækre, men man kan se de ser tekniske suveræne ud og lyder fantastisk, du bliver næste nød til at smide nogle mål op af hvor store enhederne/i tommer m.m. og vægten på selve højtaleren, osse de ligner ikke et par fimsede letvægtere det helt sikkert.

  •   21. dec 2020 Takker til alle der har stemt. skal prøve at holde tråden om dette projekt i live med ny info.

  • Doctor-Madsen
    Doctor-Madsen Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    jul 2011

    Følger: 3 Følgere: 5 Emner: 3 Svar: 179
      20. dec 2020 Velkommen

  •   19. dec 2020 Velkommen

  •   17. dec 2020 Velkommen

  •   12. dec 2020 Velkommen

  •   11. dec 2020 Hej JDK

    Ja min ven, dine kabeler ligger FINT i din kælder smiley målet med dette system er at lave et "billigt" anlæg der lyder som en million. og jeg er MEGET!!!tæt på...

    Jo jo da jeg HAR skam en kassette båndoptager i kælderen. smiley

    Jeg glæder mig også til den LUXMAN bliver klar. Den skal have den helt store tur.

    Kunne være fedt hvis jeg kunne finde en løsning på at have BEGGE forstærkere tilsluttet på samme tid, men det skal lige en tur i tænke boksen. smiley


  • Jacques Keller K
    Jacques Keller K Tilmeldt:
    dec 2020

    Svar: 1
      10. dec 2020 Hey, velkommen og tillykke med det fine setup!
    Det er en god blanding af moderne og klassisk hifi og det er sjovt at rode med. Det giver både muligheder og nostalgi på samme tid, og det er jo fint.
    Hvis du skifter mening, har jeg 13 meter Taralabs kval højtalerkabel i kælderen smiley

    Fedt at dine røde baroner spiller lysår bedre en de moderne skingre systemer man betaler alt for meget for. Det er lidt lige som om, at der i løbet af de seneste 10-12 år, har indsneget sig en almen udbredt mening om, at hvis man bare sætter en diskant til at skrige, bliver det straks til en meget bedre og luftig detaljeret lyd. Not so. Det skriger bare. Det er efter min ringe mening sket for rigtig mange højtalerfabrikanter. Men det er jo en potentiel laaang snak smiley

    Den Luxman L530 glæder jeg mig til at høre på! Den bliver sprød. Hørte på den da den var ny i et par forretninger for en del tid siden.

    Kassette? Den har du da ikke sagt noget om? Det kunne være sjovt at lege med. Jeg spiller på min Tandberg ind imellem. Men gode bånd er dyre nu om stunder.
    Gad vide om Revox nogen sinde kom med den ny spole de lovede for 4 år siden på messen?
    M.v.h.
    Redfox


Annonce